Idealna patelnia żeliwna na indukcję

Żeliwna patelnia to absolutny „must have” każdej profesjonalnej, ale też domowej kuchni, w której się dużo i chętnie gotuje. Ponieważ z założenia ma służyć nam przez lata, warto wiedzieć o niej kilka rzeczy, nim podejmie się decyzję o zakupie i dokona wyboru swojej patelni z żeliwa.

Patelnie żeliwne – jak używać

Odpowiedź jest prosta: wszechstronnie. Ogromną zaletą żeliwa jest właśnie jego uniwersalność. Patelnię z tego materiału stosować można i na żywym ogniu i na kuchence elektrycznej i na indukcyjnej. O ile posiada ona odpowiednią rączkę, można ją z powodzeniem również wstawić do piekarnika.

Co warto wiedzieć o patelni z żeliwa – powoli się ona rozgrzewa, za to długo utrzymuje ciepło, pozostaje też równomiernie ciepła, zatem sprawdzi się znakomicie do przygotowywania potraw wymagających długiego przygotowywania i „nie lubiących” gwałtownych zmian temperatury.

Patelnie żeliwne – jak wybrać

Znowu, odpowiedź będzie krótka: pieczołowicie. Naczynia z żeliwa, szczególnie z nowoczesnego żeliwa nie są bowiem tanie. Za to są bardzo trwałe. Odpowiednio traktowana patelnia żeliwna posłuży nam przez długie lata.

Właśnie… Odpowiednie traktowanie. Oznacza ono także właściwą konserwację. Żeliwo nie jest materiałem szczególnie wymagającym, jednak źle znosi kontakt z kwasami i solami, po gotowaniu trzeba więc naczynie szybko umyć i osuszyć.

Chyba, że wybierze się żeliwo nowoczesne. Jest ono pokryte dodatkową szklaną warstwą zapobiegającą przywieraniu i zabezpieczającą żeliwo przed szkodliwym wpływem kwasów i soli zawartych w potrawach. Taka patelnia, wok lub garnek można swobodnie umyć i osuszyć po jakimś czasie od gotowania – naczyniom nic się nie stanie.

Jakie garnki, patelnie do indukcji

Patelnia żeliwna i indukcja? Ależ oczywiście! Żelazo, obok stali, to materiał, który wykazuje właściwości ferromagnetyczne. W praktyce oznacza to, że jest wykrywane przez płytę indukcyjną.

Co ciekawe, na płycie indukcyjnej patelnia czy garnek z żeliwa rozgrzeją się szybciej, niż na gazie. Czyni to naczynia z żeliwa idealnymi właśnie do kuchenek indukcyjnych.

W przypadku naczyń z żeliwa, jak pisaliśmy powyżej, mamy do wyboru te wykonane z surowego żeliwa i nowoczesne, gdzie żeliwo pokryte jest dodatkową warstwą zapobiegającą przywieraniu. Oba rodzaje naczyń żeliwnych sprawdzają się równie dobrze podczas gotowania na płytach indukcyjnych.

Patelnie żeliwne – gdzie kupić

Decydując się na naczynie z żeliwa (na początek warto zaopatrzyć się w jedną patelnią z pokrywką i takiż garnek), warto zwrócić uwagę na to, ile dany produkt waży.

Wadą naczyń z żeliwa jest bowiem ich waga. Są na ogół bardzo ciężkie, oburęczne. Nie może być inaczej, ponieważ żeliwo to nie aluminium. Cechą wykonanych z niego naczyń jest odpowiednia grubość ścianek i ciężar samego materiału.

Jednak pewien japoński producent znalazł sposób i na to. Swoje garnki, patelnie, woki, czajniczki do herbaty i patelnie grillowe wykonuje z żeliwa pocienianego na tyle, na ile jest to możliwe bez utraty wyjątkowych właściwości materiału. Dzięki temu jego naczynia pozostają równie trwałe, jak inne żeliwne garnki, a przy tym lżejsze. Najlżejsze na świecie!

Naczynia z żeliwa od SSC (marki: Unilloy, SSC oraz Komin) znajdziecie na stronie: https://unilloy.pl/